O jakich rzeczach trzeba pamiętać podczas wyboru opału na zimę

Spora ilość właścicieli domów używa pieców, jakie są przeznaczone do spalania różnego rodzaju stałego opału. Najczęściej będzie to drewno lub węgiel, lecz rosnącym zainteresowaniem także się cieszy ekogroszek czy brykiet drzewny. Poszczególne odmiany paliwa stałego mocno się jednak od siebie różnią, z tego też powodu przy wyborze trzeba na parę rzeczy zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności opał, który chce się spalać, powinien mieć odpowiednio dużą opałową wartość.

Najlepiej ten parametr się przedstawia przy węglu kamiennym, a kaloryczność pelletu i drewna w dużym stopniu zależą od gatunku, z którego pochodzą. Niezwykle istotne jest także, żeby takie paliwo było dobrze wysuszone przed spalaniem. Jeśli jego wilgotność będzie duża, to nie tylko nie będzie ono w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, lecz przy spalaniu wydzielać się też może dużo szkodliwych substancji. Z tego też powodu nawet jeśli wybierze się opał dobrej jakości, to na poziom jego wilgotności także trzeba zwrócić trochę uwagi.

Wiele osób za to zwraca dużą uwagę na sprawy finansowe. Przeważnie jest tak, że materiały o największej kaloryczności też najwięcej kosztują. Z tego też powodu przy zakupie nie należy patrzeć jedynie na cenę, ale też na to, jaką ilość opału będzie się zużywać. W wielu przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie dobrego jakościowo, ale nieco droższego węgla, niż kiepskiego, taniego drewna. Opał dobrze jest też kupować w hurtowniach, a takie na przykład się znajdzie po wpisaniu w wyszukiwarce słów hurtowa sprzedaż ekogroszku i przeglądnięciu wyników.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić