Tablica sensoryczna – jak zrobić taką samemu

O tym, jak pozytywnie rozmaite edukacyjne zabawki wpływają na ogólny rozwój dzieci, napisano już wiele artykułów. Jedną z bardziej polecanych tego typu zabawek są tablice manualne, jakie od jakiegoś czasu cieszą się rosnącą popularnością pośród opiekunów. Takie tablice są dostępne w dużej ilości sklepów, wybierać można zarówno spośród małych jak i dużych wersji. Z reguły są złożone z płyty zrobionej ze sklejki lub drewna, do której zostały przyczepione najróżniejsze przedmioty.

Wszystkie elementy tablic mogą być w jakiś sposób przekręcane, przesuwane, obracane czy naciskane, przez co maluchy mogą na nich ćwiczyć nowe umiejętności. Takimi przedmiotami jest w zasadzie wszystko, co będzie ze sobą niosło jakąś wartość edukacyjną. Często tablica manipulacyjna zawiera zębatki, pokrętła i suwaki, lecz również różnego rodzaju przedmioty wyposażone w przyciski. Bardzo dobrze też sprawdzają różnego rodzaju rurki, do jakich można wrzucać nieduże kulki, ale też trąbki, dzwonki czy cymbałki.

Tablice tego typu użytkowane mogą być już przez roczne maluchy, ale często i sześcioletnie dzieci będą na zabawie spędzać długie godziny. Ale nie tylko o zabawę chodzi, ale także o rozwój zdolności manualnych i wyobraźni, a w tym tablica edukacyjna jest niezastąpiona. Każdy z elementów tablicy to jakieś wyzwanie, a żeby coś się udało przesunąć albo otworzyć, czasami trzeba włożyć sporo wysiłku. Taka zabawa doskonale stymuluje wiele zmysłów, nie tylko dotyk i wzrok, ale niejednokrotnie także słuch. Oprócz tego może dzieci nauczyć cierpliwości i skupienia, czyli cech tak przydatnych w dorosłym życiu.

A jednocześnie przez to, że wszystkie elementy są całkowicie bezpieczne, to nie ma żadnego ograniczenia w zaspokajaniu swoje ciekawości. Maluchy mogą wszystkiego dotknąć, wszystko przesuwać lub naciskać, i sprawdzić tym sposobem, jak dane przedmioty funkcjonują i jakie jest ich zachowanie. Solidnie wykonane tablice edukacyjne na pewno będą doskonałą formą zabawy przez wiele lat, i przez cały ten czas uczyć będą dzieci coraz to nowych umiejętności.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić