Konie oraz jazda na nich – co zakupić?

Człowiek podporządkowuje sobie świat od niezwykle dawna, przystosowując go do swoich potrzeb, podporządkowując sobie rośliny oraz zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody według własnych wymagań. Koń został udomowiony niesłychanie dawno temu bo około trzech oraz pół tysiąca lat przed naszą najlepszą erą. Od tego czasu towarzyszy mu stale. Był człowiekowi pomocny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Teraz służą przede wszystkim do rekreacji i sportu oraz jako takie w dalszym ciągu są niezwykle atrakcyjne – przetestuj koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na właściwe oraz na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już nieomalże koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są aktualnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt mieszka z ludźmi oraz na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie niewątpliwie cieszą się ich towarzystwem, niemniej jednak czy konie też na tym korzystają? Owszem, mają zastrzeżoną opiekę, też w przypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Ale przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych niepewności. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Ale są bezsprzecznie wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która znamionuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem i grzywą czy konik polski, który zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić